همه چیز درباره یک تغییر در تیم ملی ایران/ اسکوچیچ بر خلاف ویلموتس

همه چیز درباره یک تغییر در تیم ملی ایران/ اسکوچیچ بر خلاف ویلموتس

به دنیای ورزش شاملس آسیا خوش امدید
یه پست جدید دیگر از مجله ورزشی شاملس آسیا تقدیم میکند

به گزارش خبرنگار مهر، تیم ملی فوتبال ایران با کسب پیروزی سه بر صفر مقابل بحرین در گروه C انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ توانست، شانس خود را برای صعود به مرحله نهایی این رقابت‌ها و همچنین صعود به جام ملت‌های ۲۰۲۳ آسیا افزایش بدهد.

این پیروزی نخستین برد تیم ملی ایران مقابل بحرین در خاک این کشور بود و طلسم‌شکنی منامه به نام دراگان اسکوچیچ سرمربی تیم ملی ثبت شد.

این سرمربی کُروات تیم ملی فوتبال ایران در حالی مسیر بازگشت ایران به چرخه انتخابی جام جهانی قطر را هموار می‌کند که تیم کشورمان در دور رفت با هدایت «مارک ویلموتس» سرمربی بلژیکی به بحرین و عراق باخت و تنها ۶ امتیاز از ۴ دیدار خود کسب کرد.

مرد بلژیکی ناموفق فوتبال ایران که با قرارداد عجیب مسئولان وقت فدراسیون سکان هدایت تیم ملی را بر عهده گرفت نه تنها نتایج خوبی با این تیم نگرفت بلکه روحیه ملی‌پوشان را نیز تضعیف و روابط سردی را بین کادر فنی و بازیکنان حاکم کرد.

همه چیز درباره یک تغییر در تیم ملی ایران/ اسکوچیچ بر خلاف ویلموتس

مارک ویلموتس

این مشکل باعث ورود مسعود شجاعی کاپیتان وقت تیم ملی ایران به ماجرا شد و این بازیکن در گفتگو با مسئولان وقت فدراسیون خواستار رفع این مسئله و پیدا کردن راهکار شد.

دو شکست متوالی مقابل بحرین و عراق در دور رفت این رقابت‌ها، عمر مربیگری ویلموتس با نتایجی که گرفت را به کمتر از ۶ ماه کاهش داد تا این مربی با چمدان دو میلیون یورویی اقدام به فسخ یکطرفه قراردادش کند. با وجود اینکه سایه ویلموتس با شکایت از فدراسیون و درخواست غرامت ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار یورویی همچنان روی فوتبال ایران افتاده است اما دراگان اسکوچیچ کاری کرد که بازیکنان این تیم، شرایط ایجاد شده در دوران ویلموتس را فراموش کنند.

سرمربی کروات ایران در روزهای نخست حضورش روی نیمکت تیم ملی، خیلی زود وارد فضای عاطفی و هوش هیجانی با بازیکنان شد. اسکوچیچ که شخصیت کتابخوانی دارد و در یک برنامه تلویزیونی هم تاکید کرد به ادبیات و مباحث روانشناسی علاقه دارد و از این کتاب‌ها در کارش استفاده می‌کند، از هر فرصتی برای نزدیک شدن به بازیکنان تیم ملی برای ایجاد فضای دوستانه در رختکن استفاده کرده است.

دراگان در بعضی از اردوها صندلی خود را کنار صندلی بازیکنان هنگام صرف شام قرار می‌داد تا به بازیکنان خود نشان دهد می‌تواند با او صمیمی تر از مربیان قبلی باشند. در این خصوص و بعد از اردوی تیم ملی در ازبکستان و ترکیه، مهدی طارمی مهاجم ایران گفته بود: «اسکوچیچ به شدت مشتاق یاد دادن است و ما هم مشتاق یادگیری. او همین دیروز می‌گفت هر سوالی که دارید و هر جایی را که فکر می‌کنید متوجه نشده‌اید را در هر زمانی می‌توانید از من سوال کنید. اسکوچیچ انگیزه و انرژی مثبت زیادی دارد و همین انرژی را به بازیکنان منتقل می‌کند. ما هم سعی می‌کنیم این انرژی را در اردو مثبت و مثبت‌تر کنیم. اسکوچیچ حتی موقع صرف ناهار و شام هم بین بازیکنان می‌آید و توضیح می‌دهد. او اشتیاق زیادی به فعالیت دارد و برخلاف مربی قبل که اصلاً برایش مهم نبود چه اتفاقی می‌افتد با برنامه مباحث را پیش می‌برد.»

همه چیز درباره یک تغییر در تیم ملی ایران/ اسکوچیچ بر خلاف ویلموتس
اسکوچیچ سر میز ملی‌پوشان در حال آموزش

تیم ملی ایران در سال‌های گذشته به نظم کارلوس کی روش عادت کرده بود اما برای ۶ ماه با بی خیالی مارک ویلموتس مواجه شد. ملی‌پوشان کشورمان اما ناگهان با اسکوچیچی روبرو شدند که برای قرار گرفتن در جمع بازیکنان هم فرصت را غنیمت می‌شمرد.

محمدحسین کنعانی زادگان مدافع تیم ملی که سابقه کار کردن با کی روش و ویلموتس را هم دارد، در گفتگو با خبرنگار مهر، گفته بود که اسکوچیچ خیلی خوب بازیکنان را می‌شناسد و با خلق و خوی آنها آشناست: «اسکوچیچ با ما رفاقت می‌کند و ما هم فهمیدیم برای این دوستی باید به خودمان و تیم ملی کمک کنیم. به بازیکنان احترام می‌گذارد و آنها را در تصمیم گیری ها بالغ می‌داند. اسکوچیچ خیلی خوب همه را می‌شناسد و این باعث شد تا با او خیلی زود راحت باشیم و او را به عنوان مربی واقعاً حرفه‌ای و باتجربه بپذیریم.»

همه چیز درباره یک تغییر در تیم ملی ایران/ اسکوچیچ بر خلاف ویلموتس
اسکوچیچ بعد از بردن بحرین

بر هیچکس پوشیده نیست شخصیت کتاب‌خوان فوتبال ایران برای جاودانه شدن نباید به کسب پنج برد در پنج بازی ابتدایی خود روی نیمکت تیم ملی مقابل ازبکستان، بوسنی و هرزگوین، سوریه، هنگ کنگ و بحرین ببالد.

او برای اینکه در قلب ۸۵ میلیون ایرانی جایی برای خودش پیدا کند باید به فکر آینده و پیروزی‌های بعدی باشد تا تیم ملی را به هدف نخست که حضور در جام جهانی است نزدیک کند.

تیم ملی ایران همچنان مشکلاتی در بازی کردن بخصوص در ساختار دفاعی دارد اما اسکوچیچ شاید بتواند در فرصت اندک باقیمانده تا بازی با کامبوج و عراق، با ارتباط روحی و عاطفی مناسب با شاگردان خود مشکلات تاکتیکی را نیز به حداقل برساند.

تیم ملی فوتبال ایران ساعت ۱۹ جمعه هفته جاری با کامبوج و آخرین بازی مرحله انتخابی مقدماتی را ۲۵ خردادماه مقابل عراق در بحرین برگزار می‌کند.

منبع: shemale-asia.com


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *