نسل خوبی در تیم ملی حضور دارد/ یک عکس رویم تاثیر زیادی گذاشت

نسل خوبی در تیم ملی حضور دارد/ یک عکس رویم تاثیر زیادی گذاشت

به دنیای ورزش شاملس آسیا خوش امدید
یه پست جدید دیگر از مجله ورزشی شاملس آسیا تقدیم میکند

به گزارش خبرگزاری مهر، تیم ملی فوتبال ایران در آخرین بازی از مرحله انتخابی جام جهانی قطر ۲۰۲۲، روز سه شنبه ۲۵ خردادماه به مصاف عراق می‌رود.

علیرضا جهانبخش، کاپیتان ایران در بازی مقابل هنگ‌کنگ و کامبوج راجع به رؤیای بستن بازوبند این تیم در دوران نوجوانی اش تا شرایط فعلی ملی پوشان صحبت کرد.

از تمام لحظات بازی با این پیراهن لذت بردم

جهانبخش در ابتدا در خصوص آغاز فعالیتش در فوتبال گفت: فوتبال را به صورت حرفه ای از سال ۹۰ شروع کردم؛ مثل تمام فوتبالیست‌ها آرزویم این بود به تیم ملی دعوت شوم. فوتبال را از سن پایین در ایران آغاز کردم و بازی کردن در تیم ملی قطعا همیشه یک آرزو برای من بوده است. از تیم جوانان شروع کردم و مهمترین هدفم رسیدن به تیم ملی بود. خدا را شکر به این هدفم رسیدم، بعد از شش ماه که به تیم ملی دعوت شدم در تورنمنت بزرگ جام جهانی فرصت پیدا کردم بازی کنم. از تمام لحظاتی که در این زمان سپری کردم لذت بردم. هر موقع که پیراهن مقدس تیم ملی را به تن کردم با تمام انرژی برای تیم ملی تلاش کردم تا بتوانم در این مسیر پرچم جمهوری اسلامی ایران در جایگاه بهتری قرار دهم.

بازوبند حس متفاوت داد

وی در ادامه در خصوص بستن بازوبند کاپیتانی در رقابت‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر گرفت: به‌نظرم حس متفاوتی است و من این تجربه را در سال ۲۰۱۳ در بازی‌های جوانان که در امارات برگزار شد، داشتم. قطعا مسئولیت سنگینی است. وقتی این مسئولیت را در تیم نداری، فشار کمتری روی تو وجود دارد و بیشتر تمرکزت روی بازی خودت خواهد بود؛ اما وقتی کاپیتان تیم می‌شوی به مراتب شرایط متفاوت می‌شود. شرایطی که این سال‌ها اتفاق افتاده و کاپیتان‌هایی که کنار آن‌ها بازی کردم، تجربه بزرگی برای من بود.

تأثیر پذیری از جواد و مسعود!

وی افزود: کاپیتان‌های فوق العاده ای این چند سال در تیم ملی بودند، جواد نکونام و مسعود شجاعی که خیلی چیزها از آنها یاد گرفتم. به نظرم بحث کاپیتانی در تیم ملی قطعا موضوعی نیست که یک بازیکن برای آن هدف گذاری کند و ممکن است برای هر فوتبالیستی اتفاق بیافتد. احسان حاج صفی و کریم انصاریفرد هم دو تن از بازیکنانی هستند که فوق العاده با تجربه اند و سالیان سال است که در تیم ملی بازی می‌کنند و من کنار آنها تجربه کسب می‌کنم و مطمئنا این تجربه را به نسل‌های بعدی انتقال خواهم داد.

ملی پوش فوتبال کشورمان در ادامه اضافه کرد: به‌نظرم کاپیتان تیم ملی بودن یک افتخار بزرگ و حس شیرین است. اینکه بتوانی رابط خوبی بین مربی و بازیکنان باشی، بنظرم مسئولیت خیلی بزرگی است. چرا که کاپیتان تیم می‌تواند در آرامش همه اعضا تأثیرگذار باشد. بدون شک هر وقت این مسئولیت به گردنم بیفتد، تلاش می‌کنم به نحو احسن انجام بدهم.

پشت صحنه‌های فوتبال تأثیرگذار است

این موضوع قاعدتا چیزی است که همیشه وجود داشته و در ادوار مختلف مسئولیتی که گردن کاپیتان تیم ملی است، همیشه همین بوده که بازیکنان، کادر فنی و کسانی که پشت صحنه برای تیم زحمت می کشند و دیده نمی‌شوند بتوانند موفقیت در سایه آرامش را به دست بیاورند. قاعدتا در تیم‌های فوتبال پشت صحنه‌ها همیشه تاثیرگذارتر بوده است. این که زحماتتمام افراد دیده شود خیلی مهم است. در این دو و سه هفته‌ای که کنار تیم ملی بودم، حاج صفی و انصاریفرد تلاش کردند تا این مسائل را حل کنند و من هم قطعا اگر بتوانم سعی می‌کنم از حق بازیکنان دفاع کنم. مطمئنا روندی که در حال حاضر برای پاداش در تیم ملی حاکم است در روحیه بچه‌ها تأثیرگذار است.

جهانبخش با اشاره به شرایط خوب تیم ملی و مقایسه آن نسبت به سالهای گذشته بهتر شده است، گفت: از امکانات کیش اول می گویم شرایطی که وجود داشت خیلی خوب بود. هر چیزی که تیم به آن نیاز داشت، در اردوی کیش فراهم بود. امکانات هتل، شرایط تمرین و حتی پرواز اختصاصی که از کیش به بحرین آمدیم. خدا را شکر در این دو و سه هفته امکانات فوق العاده بود. همچنین موضوع پرداخت پاداش پیروزی‌ها هم باعث شده بازیکنان انرژی مضاعفی بگیرند.

صمیمیت عزیزی خادم با بازیکنان جالب است

بازیکن تیم ملی فوتبال در خصوص صمیمیتی که بین رئیس فدراسیون و بازیکنان برقرار شده است، بیان کرد: این موضوعی است که برای خودم جالب بود. بالاخره رابطه نزدیک بازیکنان با عزیزی خادم می‌تواند به تیم ملی کمک کند. بارها دیده ام که بازیکنان در لابی و رستوران هتل از مشکلات و مسائلی که دارند با رئیس فدراسیون راحت صحبت می‌کنند. به‌نظرم این امر می‌تواند در روحیه بازیکنان خیلی تأثیرگذار باشد. این چرخه‌ای است که باید وجود داشته باشد. فدراسیون فوتبال در خصوص تیم‌های ملی فوتسال، بانوان و حتی فوتبال پایه برنامه ریزی کرده و هدف‌هایی برای این تیم‌ها در نظر گرفته و خیلی مهم است اهداف محقق شوند. با در نظر گرفتن این موارد و حمایت‌هایی که فدراسیون فوتبال و شخص خود عزیزی خادم از این برنامه‌ها دارند، می‌توان نوید این را داد که سال‌های خیلی خوبی را در فوتبال، فوتسال، بانوان و فوتبال پایه برای تیم ملی شاهد باشیم.

جهانبخش با اشاره به ایجاد اتحاد ملی جامعه فوتبال گفت: اتحاد جامعه فوتبال در این مدت مثبت بوده است. هر موقع که تیم ملی به جام جهانی رفته، از نظر باشگاهی هم پیشرفت کرده‌ایم و در مسائل اسپانسرینگ، مالی و امکانات خیلی خوبی برای تیم ملی فراهم شده است. زمانی که ما در جام جهانی بازی کنیم، بدون شک نگاه‌ها به فوتبال ایران بیشتر می‌شود و از طرفی می‌توانیم نمایندگان بیشتری در اروپا داشته باشیم. این چرخه‌ای است که همه اجزای آن به هم وصل است. آنچه مسلم است این است که صعود تیم ملی به جام جهانی برای هر کشوری اهمیت بالایی دارد و ان‌شاءالله این اتفاق بزرگ هم برای تیم ملی ما رخ بدهد.

بهترین نسل تیم ملی هستیم

جهانبخش ادامه داد: در حال حاضر نسل فوق العاده ای در تیم ملی وجود دارد و ضمن احترام به همه بازیکنان ملی باید بگویم این نسل با قدرت از بهترین نسل‌های تیم ملی است. ما در دوره‌های مختلف، بازیکنان فوق العاده خوبی داشتیم. ولی به جرأت می گویم چه از نظر فنی، چه از نظر شخصیتی یکی از بهترین نسل‌های فوتبال ایران، همین تیم است که تا ۴ یا حتی ۶ سال آینده فوتبال ایران را تأمین می‌کند. بازیکنان با استعدادی در این تیم هستند. بازیکنان جوان و با تجربه‌ای که در لیگ برتر ایران بازی می‌کنند و البته بازیکنانی که در لیگ‌های اروپایی هستند. به‌نظرم این ترکیب می‌تواند خیلی مثبت باشد و نوید این را می‌دهد که در سال‌های آینده تیم ملی بهتر و بهتری خواهیم داشت. تمام اینها به همان حمایت و اتحاد ملی برمی گردد که به امید خدا بتواند این تیم را به جلو ببرد و باعث موفقیت و شادی بیشتر در بین مردم باشد.

از دیدار با عراق سربلند بیرون می آییم

جهانبخش درباره بازی برابر عراق هم معتقد است یکی از حساس‌ترین بازی‌ها در این چند سال اخیر همین مسابقه بوده و با این سه پیروزی که تیم ملی در این رقابت‌ها داشته، استرس از جامعه فوتبال دور شده است. بازیکن برایتون انگلیس ادامه داد: نیازی نیست که یک‌بار دیگر بگویم بازی برابر عراق همیشه برای ما حساس و مهم بوده است. در ادوار مختلف به سختی عراق را بردیم و به مراتب این موضوع، حساسیت را بیشتر کرده و از سوی دیگر عراق تیم خوب و قابل احترامی است. به‌نظرم بازی سختی پیش روی ماست. مطمئنا کسب سه پیروزی برابر هنگ کنگ، بحرین و کامبوج از نظر روحی روانی در عملکرد بازیکنان تأثیرگذار بوده است. ما باید با تمام قوا و انرژی به مصاف عراق برویم. با بچه‌ها هر روز درباره بازی با این تیم صحبت می‌کنیم؛ حساسیت زیاد است، ولی با این استعداد و همبستگی که میان بازیکنان برقرار است، تمام تلاش‌مان را می‌کنیم تا سربلند از زمین مسابقه خارج شویم.

نباید به گذشته فکر کرد

ملی پوش فوتبال کشورمان در خصوص شرایطی که در دور رفت مسابقات برای تیم ملی بوجود آمد، گفت: متأسفانه خیلی چیزها دست به دست هم داد و به‌نظرم صحبت کردن درباره گذشته نمی‌تواند کمکی به تیم بکند. اتفاقاتی که در گذشته پیش آمده را در گذشته بگذاریم. فوتبال یک بازی است که باید مسابقه به مسابقه پیش برویم. به امید خدا تلاش و تمرکزمان را برای بازی حساس برابر عراق می‌گذاریم تا بتوانیم اتفاقات قبل را جبران کنیم.

نسل باتجربه ای هستیم

آقای گل سابق هلند در پاسخ به این پرسش که با توجه به این اتفاقات و نکاتی که اشاره شد و با این نسل طلایی و تغییراتی که اتفاق افتاده آیا می‌توانیم امیدوار باشیم در جام جهانی قطر حضور داشته باشیم و هر چند در مرحله نهایی کار سختی پیش رو خواهد بود، ولی آیا این نسل می‌تواند صعود از گروه را رقم بزند؟ گفت: درباره این مسائل همیشه صحبت کردن شیرین است. اما فکر می‌کنم قطعا هر چیزی را گام به گام جلو برویم، خیلی بهتر است. اولین قدم بزرگ بازی با عراق است که به امید خدا این مرحله را با موفقیت پشت سر بگذاریم. بعد هم بدون شک مرحله نهایی سخت‌تر است؛ چون با تیم‌هایی که همیشه رقبای سنتی ما بوده اند روبرو می‌شویم. تیم‌هایی مانند کره، عربستان و ژاپن که از شرایط خیلی خوبی برخوردار هستند و آن جا نیز کار آسانی نداریم. ولی همانطور که گفتم بالاخره از نسلی صحبت می‌کنیم که جام جهانی و جام ملت‌ها را سپری کرده و فکر می‌کنم بتواند این تجربه را به تورنمنت‌های بعدی انتقال بدهد. انشاالله بتوانیم نتایج خوبی رقم بزنیم.

در مورد برایتون بعدا صحبت می کنم

بازیکن تیم باشگاه برایتون در پاسخ به این سوال که همه انتظار دارند سال دیگر علیرضا جهانبخش در فوتبال باشگاهی بدرخشد، گفت: این سوال را در این مدت خیلی از من پرسیدند. من با برایتون تا دو سال دیگر قرارداد دارم. قطعا می‌توانم این را بگویم سال سختی پیش رو داریم. امیدوارم این یکی دو سالی که کمتر بازی کردم را بتوانم این فصل جبران کنم و قدمی که در فوتبال اروپا برداشتم را جلو ببرم تا با عملکرد خود در تیم باشگاهی مردم را شاد کنم. در این یکی دوسال راجع به این مسائل خیلی صحبت شده، اما حس فوق العاده خوب این حمایت‌هایی است که از طرف مردم وجود دارد. از طرفی بالاخره باید همه شرایط و جوانب را در نظر بگیرم. من با باشگاه برایتون قرارداد دارم. در یک زمان مناسب راجع به این مسائل مفصل صحبت خواهم کرد.

جهانبخش درباره برگزاری جام جهانی قطر و تورنمنت بزرگی که اولین بار در خاورمیانه برگزار می‌شود و نیز پتانسیل تیمی ایران هم گفت: اگر فقط بخواهیم راجع به پتانسیل صحبت کنیم، باید بگویم من از یک خانواده فوتبالی می آیم و همه اداور جام جهانی را به ترتیب از سال ١٩٩٨ به بعد دنبال کردم. در تمام این دوره‌ها ستاره‌های تیم ملی حضور موفقی داشتند. اما پتانسیلی که در این نسل وجود دارد، فوق العاده خوب بوده و هر قدر صحبت راجع به این موضوع کم است. استفاده از این پتانسیل و استعداد این بچه‌ها و اینکه چگونه بتوانیم بهترین شرایط را فراهم کنیم، به‌نظرم خیلی مهم‌تر از خود پتانسیل است که این موضوع می‌تواند شرایط مختلفی داشته باشد. ولی می‌توانم به جرأت بگویم خواستن و پتانسیل رسیدن به موفقیت خیلی در بچه‌ها وجود دارد و خود بازیکنان نیز کاملا به این موضوع آگاه هستند. بحث دیگر موضوع اتحاد ملی و علاقه مردم به فوتبال و جام جهانی است. همانطور که می‌دانیم جام جهانی در کشور همسایه ما یعنی قطر برگزار می‌شود. در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه استقبال خیلی خوبی شد و این می‌تواند یک امتیاز مثبت برای ما باشد. انجام بازی‌ها در کشور قطر قابل توجه است و از طرفی همانطور که گفتم مهم‌تر آن بود که در این دو سه هفته شاهد برنامه ریزی های دقیق و حمایت‌های فدراسیون فوتبال بودیم. صحبت‌هایی مسئولین فدراسیون و شخص خود عزیزی خادم خیلی مثبت است. مطمئنا با ادامه همین رویه می‌توانیم یک دوره فوق العاده خوب را برای جام جهانی داشته باشیم و شاهد این باشیم که بازیکنان، ۳ و حتی ۴ دوره جام جهانی را تجربه کنند.

رفتن به جام جهانی یک اتفاق خیلی بزرگ و البته صحبت راجع این موضوع خیلی سخت است. باید حتما آن را تجربه کنیم و درصورت حضور در مسابقات پایانی تمام دنیا بازی‌های ما را نگاه می‌کنند.

ماجرای یک عکس تاثیرگذار

عضو تیم ملی فوتبال درخصوص عکسی که در پروفایل در صفحات مجازی او وجود دارد هم گفت: بعد از جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه ویدئو و عکس‌های مختلفی به دستم رسید که یکی از این‌ها عکس پسر بچه‌ای بود که یک کاغذ با اسم من پشتش چسبانده بود. اگر اشتباه نکنم بعد از بازی با پرتغال این عکس را دیدم که یک انرژی فوق العاده خوبی به من داد و این انرژی را من هنوز همراه خود دارم. به خودم قول دادم وقتی به ایران برگشتم تمام تلاشم را به کار بگیرم تا این پسر بچه را پیدا کنم. خوشبختانه با پیگیری‌های که انجام دادم، توانستم او را پیدا کنم. با او صحبت کردم و آنچه را که در توان داشتم کمک کردم. از این بچه‌ها در کشورمان فوق العاده زیاد وجود دارد. امیدوارم این شرایط و مسیر طوری فراهم شود که زندگی بچه‌ها را بهتر و بهتر کند.

مردم انرژی مثبت بفرستند

جهانبخش در پایان اظهار داشت: نزدیک به انتخابات هستیم. ما می‌توانیم بخش خیلی کوچکی از کمک‌های اجتماعی را انجام دهیم. امیدوارم مسیر طوری پیش برود که کشورمان روز به روز پیشرفت کند و جاهایی که دیده نمی‌شود، دیده شود. این مهمترین مسئله است و آرزو می‌کنم اتفاقات خوبی برای مردم کشورمان رقم بخورد. از مردم عزیز کشورم تشکر می‌کنم. همیشه از ما حمایت کرده اند. از شما می‌خواهم برایمان دعا کنید و انرژی مثبتی بفرستید تا با سربلندی از زمین مسابقه برابر عراق خارج شویم.

منبع: shemale-asia.com


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *