فوتبال ایران یک طلسم دیگر را می‌شکند/ عراق با فاصله زیاد عقب است!

فوتبال ایران یک طلسم دیگر را می‌شکند/ عراق با فاصله زیاد عقب است!

به دنیای ورزش شاملس آسیا خوش امدید
یه پست جدید دیگر از مجله ورزشی شاملس آسیا تقدیم میکند

به گزارش خبرنگار مهر، ملی پوشان کشورمان بعد از ۳ پیروزی متوالی و با ارزش مقابل هنگ کنگ، بحرین و کامبوج، حالا به سخت‌ترین و آخرین دیدار خود رسیدند و باید در آخرین ساعات سه شنبه مقابل تیمی به میدان بروند که قریب به ۷ سال است موفق به شکست دادن آن نشده‌اند.

تقابل ایران و عراق را می‌توان دربی بزرگ غرب آسیا دانست. دو تیمی که هر دو خود را مدعی صعود از گروه و حتی صعود به جام جهانی می‌دانند، حالا در رده‌های اول و دوم جدول قرار دارند و برای صعود به عنوان صدرنشین گروه، با همه توان به میدان می‌آیند.

دو تیم تاکنون ۲۹ بار با یکدیگر دیدار کرده‌اند که این ۲۹ بازی در ۵۹ سال گذشته صورت گرفته است و این بازی سی اُمین دیدار دو تیم در تاریخ است. با اینکه آمارها در بازی‌های گذشته کاملاً به سود تیم ملی ایران است، اما در سالهای اخیر ملی پوشان کشورمان همواره مغلوب این حریف قدرتمند همسایه بوده‌اند و آخرین پیروزی ملی پوشان کشورمان به چیزی حدود ۷ سال پیش باز می‌گردد.

فوتبال ایران یک طلسم دیگر را می‌شکند/ عراق با فاصله زیاد عقب است!

در مجموع ۲۹ دیدار گذشته، تیم ملی ایران ۱۶ و تیم ملی عراق ۶ بار به پیروزی رسیده‌اند و ۷ دیدار دو تیم هم با نتیجه مساوی به پایان رسیده است. تیم ملی ایران ۳۹ و عراق ۲۲ بار در این بازی‌ها موفق به گلزنی شده‌اند.

بازی دو تیم ۱۲ بار در تهران، ۲ بار در عراق و ۱۵ بار در کشورهای ثالث برگزار شده و ۹ بازی از ۲۹ بازی دو تیم دوستانه بوده است. در ۲۰ بازی رسمی ایران ۱۲ بار پیروز شده و عراقی تنها ۳ بار موفق به شکست دادن تیم ملی ایران شده‌اند و ۵ بازی رسمی دو تیم هم با نتیجه مساوی به پایان رسیده است.

اولین‌ها؛
اولین دیدار دو تیم ۱۱ خرداد سال ۴۱ در قالب یک دیدار دوستانه در ورزشگاه امجدیه تهران (شهید شیرودی) برگزار شد که این بازی با نتیجه مساوی یک – یک به پایان رسید.

«جمیل عباس» هافبک تیم عراق در دقیقه ۴۷ اولین گل بازی را زد تا نام وی به عنوان نخستین گلزن در تاریخ تقابل‌های دو تیم در تاریخ ثبت گردد و پرویز کوزه کنانی در دقیقه ۹۰ زننده گل مساوی برای ایران بود تا وی نخستین گلزن ایرانی به عراق باشد.

ایران و عراق ۲ روز بعد، این بازی دوستانه را در تهران تکرار کردند که عراقی‌ها در آن بازی با نتیجه ۲ بر یک پیروز شدند که این اولین پیروزی عراق و اولین شکست ایران در بازی‌های دو تیم بود. در این بازی هم پرویز کوزه کنانی برای ایران گل زد.

اولین پیروزی تیم ملی ایران هم در روز دوم فروردین سال ۱۳۴۳ در چارچوب مسابقات مقدماتی المپیک ۱۹۶۴ توکیو به دست آمد. این بازی سومین تقابل دو تیم بود و تیم ملی ایران با نتیجه ۴ صفر عراق را در ورزشگاه امجدیه شکست داد. حمید شیرزادگان در این بازی هت تریک کرد و مصطفی عرب نیز تک گل بعدی تیم ملی را به ثمر رساند. این اولین و بهترین پیروزی تیم ملی ایران مقابل عراق بود.

فوتبال ایران یک طلسم دیگر را می‌شکند/ عراق با فاصله زیاد عقب است!

آخرین پیروزی ایران
آخرین باری که تیم ملی ایران موفق شد عراق را شکست دهد، ۱۴ دی سال ۱۳۹۳ و در چارچوب یک دیدار تدارکاتی بود که تیم ملی ایران با تک گل سردار آزمون که در دقیقه ۵۶ به ثمر رسید به پیروزی رسید.

این دیدار قبل از جام ملت‌ها ۲۰۱۵ بود که دو تیم از فرصت حضور در استرالیا استفاده کرده و این بازی را در شهر «لونگوگ» استرالیا انجام دادند. این آخرین پیروزی تیم ملی ایران برابر عراق بود که از آن ۶ سال و ۹ ماه و ۵ روز می‌گذرد و باید دید آیا تیم ملی ایران می‌تواند این طلسم حدوداً ۷ ساله را در این دیدار حساس بشکند یا خیر.

ایران و عراق در مرحله یک هشتم نهایی همان دوره از مسابقات نیز بار دیگر با یکدیگر دیدار داشتند که در دیداری تراژدیک بعد از آنکه دو تیم در وقت معمول و ۱۲۰ دقیقه به تساوی ۳-۳ رسیدند، در ضربات پنالتی عراقی‌ها با نتیجه ۷ بر ۶ پیروز شدند. در آن بازی سردار آزمون در دقیقه ۲۴ اولین گل بازی را به ثمر رساند. مرتضی پور علی گنجی در دقیقه ۱۰۳ و رضا قوچان نژاد در دقیقه ۱۱۹ دیگر گل‌های تیم ملی را به ثمر رساندند.

آخرین بازی
آخرین بازی دو تیم نیز در در مرحله رفت همین دوره از مسابقات انتخابی جام جهانی بود که عراقی‌ها با نتیجه ۲ بر یک پیروز شدند. این بازی هم در حالی که می‌توانست با نتیجه یک – یک به پایان برسد، علا عباس مهاجم سرشناس عراقی در دقیقه ۹۲ گل برتری تیمش را به ثمر رساند. این آخرین بازی بود که مارک ویلموتس در نقش سرمربی روی نیمکت تیم ملی ایران نشست.

فوتبال ایران یک طلسم دیگر را می‌شکند/ عراق با فاصله زیاد عقب است!

بهترین گلزن
بهترین گلزن تاریخ فوتبال ایران به عراق، علی دایی با ۴ گل است. حمید شیرزادگان و حسین کلانی هم بازیکنان ۳ گله ایران مقابل عراق هستند. سردار آزمون به همراه علی کریمی، حسن روشن و پرویز کوزه کنانی بازیکنان ۲ گله هستند.

حمید شیرزادگان تنها بازیکنی است که در تاریخ دیدارهای دو تیم موفق به هت تریک شده تا وی چهره‌ای خاص در بین بازیکنان دو تیم باشد.

احمد نورالهی آخرین گلزن ایرانی به عراق است و همین بازیکن به همراه سردار آزمون و مرتضی پور علی گنجی بازیکنانی هستند که هم اکنون برای تیم ملی ایران بازی کرده و سابقه گلزنی به عراق را هم دارند.

منبع: shemale-asia.com


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *