تلاش بی‌نتیجه مدیران صنایع مس در جابه‌جایی مربی در مسیر رفسنجان-کرمان/ خروج از ساختار حرفه‌ای به چه قیمت؟

تلاش بی‌نتیجه مدیران صنایع مس در جابه‌جایی مربی در مسیر رفسنجان-کرمان/ خروج از ساختار حرفه‌ای به چه قیمت؟

به دنیای ورزش شاملس آسیا خوش امدید
یه پست جدید دیگر از مجله ورزشی شاملس آسیا تقدیم میکند

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، اتفاق هفته جاری در کرمان، نگاه‌های زیادی را به سمت تیم‌های شرکت صنایع مس معطوف کرد. حضور مجتبی سرآسیایی به عنوان مربی مس رفسنجان در مس کرمان به مدت دو روز برای کمک به این تیم در بازی حیاتی با بادران که می‌توانست سرنوشت کرمانی‌ها را برای صعود به لیگ برتر رقم بزند. با شکست مس مقابل بادران، این پروژه شکست خورد تا باعث شود نگاهی به سیاست‌های این روزهای شرکت صنایع مس در فوتبال داشته باشیم.

اردشیر سعدمحمدی، مدیرعامل شرکت صنایع مس ایران است. مدیری که در سالیان اخیر نشان داده علاقه بسیار زیادی به فوتبال دارد و پس از به قدرت رساندن ذوب‌آهن اصفهان در فوتبال، برای فوتبال کرمان هم خاطرات خوبی ساخت.

فوتبال کرمان هم به نوعی با اقدامات سعدمحمدی جان گرفت و مس کرمان توانست سری در سرها درآورد. صنایع مس ایران که پشتیبان تیم‌های مسی است، امروز در فوتبال ایران صاحب چهار تیم در رده‌های مختلف است. مس رفسنجان در لیگ برتر، مس کرمان در لیگ دسته اول و مس نوین کرمان و مس شهر بابک در لیگ دسته دوم، وابسته به این شرکت هستند.

این اتفاق را می‌توان از این زاویه دید که شرکت صنایع مس اکنون تیمی را در لیگ برتر دارد که در اولین فصل حضورش در لیگ برتر شرایط مناسبی دارد و برخلاف بسیاری از تیم‌های تازه‌وارد به لیگ که برای سقوط نکردن می‌جنگند، وضعیتش در میانه جدول با ثبات است. حالا در این گیر و دار، صنایع مس پشتیبانی قدرتمندانه‌ای هم از مس کرمان دارد که این تیم هم بتواند لیگ برتری شود، اما شکست مسی‌ها در این هفته از مسابقات مقابل بادران که از رقبای آنها بود، مس را از رقابت برای صعود دور کرد و حتی دستور مستقیم سعدمحمدی برای کمک مجتبی سرآسیایی، مربی مس رفسنجان به مس کرمان نتوانست به تیم نخست کرمانی‌ها کمک کند.

در لیگ دسته دوم، تیم مس نوین کرمان با هدایت فرزاد حسین‌خانی، بازیکن قدیمی این تیم با بازیکنان بومی کرمانی به نوعی پشتیبان تیم اصلی مس کرمان هستند. مس شهر بابک نیز که هدایت آن را وحید رضایی به عهده دارد، موفق شد سه هفته زودتر از پایان مسابقات به دسته اول صعود کند، اما مس کرمان نتوانسته آن مسیری که مدیران صنایع مس دنبال می‌کردند را پیش برود و از همین‌رو کمی از رقابت برای صعود جا ماند و به رده ششم جدول سقوط کرد.

می‌توان این را گفت که تلاش مدیران صنایع مس برای جابه‌جایی مربی تیم رفسنجانی برای کمک به تیم کرمانی بی‌نتیجه بود و این مسئله باعث رنجش هواداران تیم لیگ برتری این مجموعه نیز شد. در شرایطی که صنایع مس، تیم مس رفسنجان را به عنوان تیم لیگ برتری دارد بسیج کردن تمام امکانات، بودجه و شرایط برای لیگ برتری کردن مس کرمان حتی به قیمت ضربه زدن به تیم لیگ برتری، جای توجیه دارد؟ مربی مس رفسنجان در آستانه بازی با پرسپولیس باید راهی کرمان شود که در نهایت نتیجه‌ای هم به دنبال نداشته باشد و این اتفاق در کارنامه سعدمحمدی که همیشه نگاهی درست به فوتبال داشته، یک اقدام غیر حرفه‌ای بود. اتفاقی که باعث دلخوری رفسنجانی‌ها شده و مردم این شهر معتقدند چرا باید مدیر صنایع مس توجهی ویژه‌تری به تیم دسته اولی خود داشته باشد، در شرایطی که تیم لیگ برتری این مجموعه نیز حتی شانس برای کسب سهمیه دارد؟ حتی رفسنجانی‌ها معتقدند معادن صنایع مس در این شهر است و در صورت توجه و هزینه بیشتر، این امر باید به تیم آنها اختصاص داشته باشد.

این اتفاقات در شرایطی رقم می‌خورد که مس رفسنجان به عنوان تیم لیگ برتری، امکانات لازم را ندارد و حتی بازی‌های این تیم در زمین چمن مصنوعی انجام می‌شود. به این صورت تضعیف این تیم لیگ برتری برای تقویت تیم لیگ دسته اولی، آیا توجیه حرفه‌ای و ساختاری دارد؟ مسلماً لیگ برتری شدن مس کرمان هم یکی از اهداف بزرگ برای فوتبال کرمان است، اما مسلماً لذت لیگ برتری شدن این تیم با ساختاری حرفه‌ای لذت‌بخش‌تر است. شاید نگاهی به دیگر تیم‌های صنعتی لیگ برتر، یعنی سپاهان و فولاد که با تقویت یک تیم اصلی کسب سهمیه آسیایی کردند و برای قهرمانی رقابت می‌کنند، مثال خوبی برای مدیران صنایع مس باشد.

منبع: shemale-asia.com


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *